Tagjaink érdekképviseletével párhuzamosan, szakszervezetünk szolidaritási alapot hozott létre az önhibájukon kívül nehéz anyagi helyzetbe került szakszervezeti tagok megsegítésére. A segélyezés célja a szakszervezeti tagok és hozzátartozóik létbiztonságának fenntartása, valamint a gyermekszületés, a balesetből és betegségből eredő terhek, továbbá a temetési költségek okozta kiadások csökkentése.

Szociális segély folyósítható, azon személynek, aki szociálisan rászorult. Szociálisan rászorultnak tekintjük azt, aki önhibáján kívül – vagyoni viszonyára is tekintettel – olyan helyzetbe került, hogy a létfenntartása jövedelméből nem biztosított.

1. A segélyek fajtái és maximális összeghatárai

szociális segély 20 000 Ft-ig adható,
gyermek születés esetén, a költségek enyhítése céljából, 20 000 Ft mértékű segély utalványozható,
közeli hozzátartozó elhalálozása esetén a temetési költségek enyhítése céljából 20 000 Ft segély utalványozható,
a szakszervezeti tag, továbbá házastársa (élettársa), gyermeke természetes, betegségből, balesetből bekövetkezett halála esetén, 50 000 Ft kegyeleti gyorssegély utalványozható.

2. A jogosultság megállapítása

A szakszervezet tagjának a kérelmet a segély jellegének megfelelő, a szabályzat 1. sz. mellékletét képező „Szakszervezeti segélykérő lap”-ot kell értelemszerűen kitölteni, és előterjeszteni, továbbá a rászorultság megállapítása céljából az indokokat felsorakoztatni. Az adatszolgáltatás során, a segélyt kérő és a vele egy háztartásban élők havi nettó jövedelmét, továbbá az eltartott (nem kereső) családtagok számát is fel kell tüntetni a megfelelő rovatokban. A közölt adatok valódiságáért és az esetleges jogkövetkezményekért a kérelmező a felelős.

Szociális segély egy évben csak egyszer adható, rendkívüli esetekben azonban megismételhető.

Temetési segély annak fizethető, aki a halotti anyakönyvi kivonat alapján bizonyítja hozzátartozójának elhalálozását, valamint a nevére szóló számlával igazolja a temetéssel kapcsolatosan felmerült költségeit és ezeket a bizonylatokat (másolatban) a segélykérő laphoz csatolja. A közeli hozzátartozó és a hozzátartozó fogalmát a Ptk. 685. §-a határozza meg.***

Kérelmet az alapszervezetekhez kell benyújtani.

3. Engedélyezés

A megfelelően kitöltött és, ha az szükséges, okmányokkal igazolt segélykérő lapot az alapszervezet elnöke nyilvántartásba veszi, majd az erre rendszeresített rovatban javaslatot tesz a segély mértékére. Kérelmet a SZAKSZ Elnöksége bírálja el. A segélyezési szabályzatban meghatározott összeg mértékéig lehet megállapítani a folyósítható összeget. A testületek tagjai, utalványozás címén a segélykérő lapot kézjegyükkel látják el. Abban az esetben, ha a testület a kérelmet megalapozatlannak találja, úgy jogában áll azt elutasítani. Az elutasítást indokolni kell. A hibás vagy hiányos adatokkal kitöltött kérelmeket a testület hiánypótlásra visszaküldi.

4. Kifizetés

A segélyek kifizetése banki utalással a tag bankszámlájára történik. Indokolt esetben a kifizetés történhet a szakszervezet házi pénztárából is. Ebben az esetben pénztárbizonylat mellékleteként csatolni kell a segélykérő lapot. A kifizetés további feltételeire a házi pénztári szabályzatban foglaltak az irányadóak.

5. Adatvédelem

Mivel az adatszolgáltatás során személyes adatok kerülnek nyilvánosságra, ezért azokat bizalmasan kell kezelni. Az elbírálás és adatfeldolgozás során a tisztségviselők a birtokukba jutott információkat harmadik személynek nem adhatják át.

6. Hatálybalépés időpontja: 2016. szeptember 9.

***

Ptk. 685. § b) közeli hozzátartozók: a házastárs, a bejegyzett élettárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és nevelőszülő, valamint a testvér .